news blogu:
4. kolo miss zde
udělám růčo
dělaný nápis :DClick

evropa-úvod

11. února 2009 v 19:41 | kArOlQa 117 |  ♥referáty-zeměpis♥

Evropa

Úvod
Evropa je obtížně vymezitelný prostor a to zejména geograficky a politicky, protože některé státy rozkládají svá území nejen na půdě Evropy, ale zasahují i na území jiných kontinentů --např. Ruská federace, Turecko.
Někdy je možno konstatovat, že do charakteristiky Evropy jako kontinentu se zanesla řada problémů, které nepřispívají k integraci. Do hry vstupuje celá řada hledisek, jejichž racionální chápání je nutno brát z pohledu historie. Mám na mysli například vnímání pojmu "západní Evropa", který lze v některých souvislostech zaměnit za slovo Evropa, někdy je jako Evropa vnímána jen její část, ta, která přináleží Evropské unii. To vymezení není nesprávné, ale lze jej považovat za zkreslující a zúčelněné.
Evropa jako pojem prošla vývojem. V minulém století byla uznávána hlavně příslušnost k národu (jsem Čech, Francouz..), dnes se běžně používá zařazení - jsem Evropan, a toto je spojeno s velkou dávkou hrdosti. (Zlí jazykové tvrdí, že Evropu vymysleli Američané z protikladu Nový svět X Starý svět.)
Občané ČR v pojetí, které bylo vyzdvihnuto v předchozích odstavcích, nejsou v těchto politických kontextech považováni za rovnoprávné Evropany. Ještě ne. Ale snaha českých politických představitelů, a věříme, že také občanů, směřuje k rovnoprávnému začlenění naší republiky do těchto integračních struktur.
V této seminární práci se pokusíme proto přiblížit proces přidružování České republiky k Evropské unii. Zaměříme se především na novodobou historii po roce 1989, ale protože ČR je součástí i starší evropské historie, nevynecháme pohled na integraci i v historickém a geopolitickém kontextu.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

máte rádi zemák??

ano 30.8% (4)
ne 15.4% (2)
fůůůj 53.8% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama