news blogu:
4. kolo miss zde
udělám růčo
dělaný nápis :DClick

indie

11. února 2009 v 19:50 | kArOlQa 117 |  ♥referáty-zeměpis♥

Indie


Indie je federativní republika v čele s prezidentem.
Výkonná moc prezident, viceprezident, předseda vlády, Rada ministrů (vláda).
Zákonodárná moc dvoukomorový parlament (Sansad)
Rozloha 3 287 262 km2
Počet obyvatel 936 545 814 (červenic 1995)
Hlavní město Nové Dillí


Indie se rozkládá na poloostrově Přední Indie, přilehlé části asijské pevniny a na ostrovech Andamany a Nikobary v Bengálském zálivu a na Lakadivách ležících v Arabském moři.
Je těžké mluvit o Indii jako o jednom celku, neboť existují 1000 různých Indií. Rozmanitost tohoto koutu světa je umocněna obrovskou lidnatostí.

Pohoří, řeky:
V Indii se nacházejí pohoří Východní a Západní Ghát ležící na poloostrově Přední Indie. Na severních hranicích Indie se nachází pohoří Himaláje a Karakorum. Nejvyšší horou Indie je Čogori 8 611 m n. m. Mezi Himalájem a plošinou Dekan se rozkládá velmi úrodná Indoganžská nížina vytvořená říčními náplavami.
Řeky v povodí Gangy a Brahmaputry mají poměrně vyrovnané vodní stavy, protože jsou napájeny z himálajských ledovců. Řeky plošiny Dekan jako Mahándí, Gódávarí a Krišna mají naproti tomu nestálý vodní stav.

Podnebí klima:
Na úpatí severních horských pásem je subtropické podnebí, na zbylém území je podnebí tropické a monzunové. Teploty se pohybují mezi 20-33_C. Srážky jsou velmi nevyrovnané a vlivem monzunových dešťů dosahují místy světových maxim. Například v Čérápundží naprší až přes 12 000 mm srážek ročně. Na severozápadě je nedostatek vláhy, protože sem již nedosahují monzunové deště. Nachází se zde poušť Thár.

Vegetace je velmi různorodá: od stále zelených deštných pralesů přes savany v suchých oblastech a vysokohorské křoviny a louky až po pustiny a pouště.

Hlavní město Indie je Naí Dillí. Indie je nezávislý stát. Státním zřízením je federativní republika, která se skládá z 25 států a 7 svazových teritorií. Oficiální název Indie je Indická republika. Hlavou státu je prezident a zákonodárným orgánem dvoukomorový parlament skládající se ze Sněmovny lidu a Rady států.


Přírodní podmínky:
Zaujímá největší část Indického subkontinentu a pokrývá plochu velkou asi jako třetina Evropy. Mohutná horská pásma Himaláje zemi na severu oddělují jako hradba od ostatní Asie. Indický poloostrov omývá na západě Arabské moře, na jihu Indický oceán a na východě Bengálský záliv.
Od prosince do března vanou z Himaláje na jih studené větry - způsobují mírné a suché zimy. Jižní a západní oblasti zůstávají horké a vlhké. V dubnu a květnu proudí do Indie teplejjší vzduch, toto období je velmi suché. Vítanou úlevu přinášejí až vydatné letní monzunové deště. V říjnu a listopadu větry znovu mění směr a někdy s sebou přinášejí prudké tropické cyklony.
Dnes je zalesněna jen necelá 1/5 povrchu Indie. Souvislé mangrovové porosty pokrývají pobřeží říčních delt. Ve vyšších polohách najdeme suché a tropické lesy. Ásám na severovýchodě a Západní Ghát pokrývají vlhké tropické deštné pralesy. Ve vlhčích částech roste stále zelený dub a kaštan a ve vyšších polohách rododendrony. Indie má dosud pozoruhodně bohatou zvířenu, mezi chráněné živočichy dnes patří slon, indický nosorožec, asijský lev, tygr bengálský, sněžný levhart atd.
Obyvatelstvo:
Indie má přes jednu miliardu obyvatel. Hustota zalidnění je 287 obyvatel na km2. Přibližně 72% obyvatel je indoevropského původu, 25% dravidského a zbytek tvoří pak austro-asijská a mongoloidní rasa. Průměrný roční přírůstek je cca 2%.
Obyvatelstvo je mnohonárodnostní. Nejpočetněji jsou zastoupeni Hindové, Telugové, Bengálci, Maráthové, Tamilové, Urduové a Kudžarátci. Nejvíce zastoupená jsou tři náboženství. Hinduismus vyznává 80,3% obyvatel, islám 11% a křesťanství 2,4%. Přirozený přírůstek obyvatelstva je 2,1% ročně.
V Indii bylo zjištěno přes 700 jazyků a dialektů. Úředními jazyky jsou hindština a angličtina. V roce 1993 bylo asi 53% obyvatel negramotných.

Zemědělství:
V zemědělství, které je velmi zaostalé a závislé na klimatických výkyvech, pracuje 61% obyvatel, kteří obdělávají asi 51% území. 4% plochy Indie jsou pastviny a 20% je zalesněno. Mezi nejpěstovanější rostliny patří rýže s roční produkcí asi 190 milionů tun, která řadí Indii na druhé místo ve světě. Dále pšenice s produkcí asi 45 milionů tun a třetím místem ve světě a čirok s přibližně 22 miliony tun a prvým místem ve světě. V roce 1991 byla Indie s 13 miliony tun největším světovým producentem cukru. Z hospodářských plodin se dále pěstují podzemnice olejná, banány, fazole, čaj, juta, ječmen, brambory, bavlna, tabák a kaučuk.

Stáda skotu se 196 miliony kusů a stáda buvolů se 77 miliony kusů jsou největší na světě. Dalšími domácími zvířaty jsou ovce a kozy a výjimečně i prasata. I přes takto velká stáda trpí značná část obyvatel hladem. Kráva je pro hinduisty posvátné zvíře a nesmí být zabita. I malé počty prasat mají náboženský důvod. Pro hinduisty je prase nečisté a korán zakazuje požívat vepřové maso vyznavačům islámu. Přes 80% obyvatel Indie tedy nejí hovězí a přes 90% vepřové.


Těžba:
Z přírodních a nerostných surovin se v Indii těží dřevo, černé uhlí, ropa, zemní plyn, rudy mědi, železa a manganu, zinek, olovo, chrom, měď, zlato, bauxit, magnezit, diamanty, slída, sůl, fosfáty a grafit.
Mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví Indie patří průmysl potravinářský, textilní, hutnický a strojírenský.


Doprava:
V dopravě převládá železnice, která měla v roce 1991 celkem 63 287 km tratí. S tratěmi o délce více než 60 000 km a každodenní přepravou okolo 1 miliardy pasažérů vlastní Indie jeden z největších železničních systémů světa. Indické železnice mají 2 třídy luxusní první třída může být vybavena i klimatizací, vybavení druhé třídy pak značně kolísá od sedadel potažených plastem až ke tvrdým dřevěným lavicím. Všem třídám jsou pak společné zamřížovaná okna aby nikdo nepronikl dovnitř. Silnice jsou málo kvalitní. Hlavními přístavy v Indii jsou Bombaj a Kalkata. Indie má přibližně 100 letišť.

Stručná ekonomická charakteristika
Rozvojový agrárně průmyslový stát s velkým surovinovým bohatstvím. Vlastní jaderný a kosmický výzkum. Tradiční textilní průmysl je stále důležitý, významné místo má těžký průmysl. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

máte rádi zemák??

ano 30.8% (4)
ne 15.4% (2)
fůůůj 53.8% (7)

Komentáře

1 Verunka43 Verunka43 | Web | 11. února 2009 v 19:57 | Reagovat

Ahojky, k anketě, já radši děják než zemák.

2 Iwushka Iwushka | Web | 11. února 2009 v 19:59 | Reagovat

proosíím..přihlaš se u mě v SONV..potřebuju ještě jednu soutěžící..a myslím že máš šanci na výtěztví..bubu ti moc vděčná♥♥kuju a zatím Pháá...PS:nakrm mi plosím zvířátko..má velký hlad

3 míš@ míš@ | Web | 11. února 2009 v 21:06 | Reagovat

Ahojky...máš strašně moc krásný záhlavko ;))))) celkovej design je krásnej ;))))

4 Iwushka Iwushka | Web | 12. února 2009 v 15:48 | Reagovat

1 kolo SONV...scháněj hlásky!!!..Pháá♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama